Napisane przez: darl1985 | Październik 29, 2008

Półwysep – Jedyne takie miejsce w Europie

Półwysep Helski to jedno z najpiękniejszych miejsc wypoczynkowych na naszym wybrzeżu. Ma niezwykle piękne, piaszczyste, wyjątkowe plaże, czyste morze i sosnowe lasy ciągnące się tysiącami metrów od początku do samego końca półwyspu.

Półwysep powstał dzięki prądom morskim, które przez wieki nanosiły tu z zachodu kamienisty materiał, który najpierw tworzył wyspy, a potem uformował całą mierzeję. W jednej z duńskich kronik z 1219 roku jest informacja, że wzburzone fale wyrzuciły okręt wiozący wysłannika króla Waldemara II na wyspę Gellen czyli – Hel, słynącą z połowu i handlu rybami – głównie śledziami. Na szwedzkiej mapie z XVII w. półwysep wciąż był przedstawiany, jako sześć rozdzielonych wysp.
Współcześnie na półwyspie znajduje się 6 popularnych miejscowości wakacyjnych, m.in. Władysławowo, Chałupy, Jastarnia i Jurata oraz Hel, leżący na samym końcu półwyspu.

Jastarnia to jedna z najstarszych miejscowości na półwyspie. Pierwsze informacje o niej pochodzą z 1378r. Do czasu wybudowania linii kolejowychw latach 20-tych XX wieku, Jastarnia była  cichą i skromną wioską rybacką. W chwili obecnej jest jednym z bardziej znanych kurortów wypoczynkowych w północnej części kraju z najlepiej rozwiniętą bazą noclegową w obrębie półwyspu zaraz po Władysławowie.

W sąsiedniej Juracie, uchodzącej za jedno z najbardziej snobistycznych miejsc nad polskim morzem z kolei jest popularne molo, deptak, znane hotele – w tym „Bryza”, gdzie chętnie wypoczywało większość polskich gwiazd show-biznesu oraz liczne eleganckie wille i hotele.

Ostatnią miejscowością na półwyspie jest miasto Hel. Na początku XIII wieku w tym miejscu, był znany na całym Bałtyku, centrum rybołówstwa podporządkowane  było  władzom pomorskiego księcia Świętopełka II. Hel położony był około 1,5 kilometra na zachód od centrum obecnego miasta. Z zachowanych opisów wiadomo, że mial on murowany kościół, ratusz,  dwa place targowe,  szpital, kilka karczm oraz przystań dla łodzi  i statków handlowych. W tym czasie mieszkańcy Helu zajmowali się połowem ryb i fok. Wielu z nich również zaciągało się do królewskiej floty kaperskiej. Helscy kupcy prowadzili szeroki handel z całym światem. Na przeszkodzie do dalszego rozwoju miasta stanęło przejście miasta pod władzę Gdańska, który skutecznie zastopował konkurencję z drugiej strony zatoki.

Renesans Helu nastąpiło dopiero w XIX wieku, kiedy to odrodziło się rybołówstwo. W okresie międzywojennym, gdy wybudowano stałe połączenie z lądem, miasto Hel stało się bardzo modnym miejscem wypoczynkowym, uzyskując status – „Kąpieliska Bałtyckiego”, a także bazą polskiej Marynarki Wojennej RP. Obecnie na Helu znajduje się filia Muzeum Morskiego prezentująca tradycje rybołówstwa – port rybacki i wojenny, pozostałości dawnych umocnień obronnych wraz z Muzeum Obrony Wybrzeża, latarnia morska oraz –  fokarium.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: